• ورود
  • ثبت نام
  • العربية
  • English
  • youtube
  • twitter
  • facebook
  • عليٌّ اَوَّلُ النّاسِ اِيماناً : حضرت علي عليه‌السّلام اوّلين كسي است كه ايمان آورد.
خانه » مطالب » تقویم شیعه » ماه شعبان » سوم شعبان مصادف با ولادت امام حسین و ورود امام حسین به مکه

سوم شعبان مصادف با ولادت امام حسین و ورود امام حسین به مکه

تاریخ انتشار: : ۱۳۹۲/۳/۲۱ ۵:۴۹1527 مرتبه خوانده شده منتشر شده در شاخه: ماه شعبان
ولادت امام حسین علیه السلام

در این روز و در سال 4 هجری آقای شهیدان و سرور و سالار شهیدان و دل باختگان، عطشان نینوا حضرت اباعبدالله الشهید علیه السلام، عالم را به نور خود منور فرمود .(1) اقوال دیگر در ولادت آن حضرت، پنجم شعبان(2) و سی ام ربیع الاول(3) و دوازدهم رجب است .(4)
القاب امام حسین علیه السلام

نام آن حضرت در تورات شبیر، در انجیل طالب است .(5) پدرشان مولانا و مقتدانا امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام و مادرشان خاتون دو سرا صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیها است. کنیه آن حضرت ابوعبدالله و کنیه خاص آن حضرت ابو علی است .(6) القاب آن حضرت الشهید، السعید، السبط الثانی، الامام الثالث، الرشید، الطیب، الوفی، الزکی، المبارک، تابع لمرضات الله است .(7)

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در ولادت امام حسین علیه السلام

هنگامی که خبر ولادت آن حضرت به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رسید به خانه امیرالمومنین علیه السلام آمدند و به اسما فرمودند تا مولود را بیاورد. اسما حضرت را در پارچه ای سفید پیچید و خدمت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آورد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در گوش راست آن حضرت اذان و در گوش چپ اقامه فرمودند .(8) روز اول یا هفتم ولادت امین وحی الهی جبرییل فرود آمد و عرض کرد: سلام خداوند بر تو باد ای پیامبر، این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون شبیر نام بگذارید که به عربی حسین گفته می شود. چون علی علیه السلام برای شما بسان هارون برای موسی بن عمران است، جز آن که شما خاتم پیامبرانی .(9) به این ترتیب نام پر عظمت "حسین" از جانب پروردگار برای دومین فرزند فاطمه سلام الله علیها انتخاب شد. در این روز ملایکه آسمان ها برای عرض تهنیت به مناسبت این ولادت خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رسیدند و از خاک قبر آن بزرگوار برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آوردند و به آن حضرت تعزیت نیز گفتند. یکی از معجزات روز ولادت آن حضرت این بود که فطرس ملک پناه به آن امام مظلوم برد و خداوند او را بخشید و او را به مقام قبلی اش برگردانید .(10)

دوران زندگی امام حسین علیه السلام

آن حضرت شش سال و چند ماه با جد گرامی خود رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بود. مدت سی یال با پدر بزرگوار خود مولای متقیان امیرالمومنین علیه السلام زندگی کرد و در جمل و صفین و نهروان شرکت داشت .(11) در دوران زمام داری عمر، امام حسین در 10 سالگی وارد مسجد شد و خلیفه دوم را بر منبر پیامبر مشاهده کرد که سخن می گفت. از منبر بالا رفت و فریاد زد: از منبر پدرم فرود آی .(12) بعد از شهادت امیرالمومنین علیه اسلام همراه و شریک رنج های امام حسن علیه السلام بود و شاهد بود که معاویه لعنه الله علیه و دیگر منافقین و کافران چگونه دهان آلوده خود را به بد گویی پدر بزرگوارش امیرالمومنین علیه السلام و برادرش امام حسن علیه السلام می گشایند. پس از آن که امام حسن علیه السلام را مظلومانه شهید کردند، امامت به آن وجود سرا پا وجود رسید و بعد از مصایب و اذیت ها و زخم زبان ها، در روز عاشورا آن حضرت را به شهادت رسانیدند .(13) در این روز توقیع مبارک از ناحیه امام زمان علیه السلام، در رابطه با ولادت امام حسین علیه السلام به قاسم بن علا همدانی صادر شد .(14)

ورود امام حسین علیه السلام به مکه

در شب جمعه سوم شعبان سال 60 هجری امام حسین علیه السلام وارد مکه شدند و تا ذی الحجه در آن جا اقامت داشتند .(15)


------------------------------

منابع:

1-اعلام الوری،ج1،ص420. مسار الشیعه،ص37. مصباح المتهجد،ص758. مصباح کفعمی،ج2،ص598. فیض العلام،ص337. زاد المعاد،ص56. بحار الانوار،ج44،ص 101تا202،ج94،ص80،ج98،ص347. کشف الغمه،ج2،ص3.
2-ارشاد،ج2،ص27. کشف الغمه،ج2،ص3.
3-توضیح المقاصد،ص10. فیض العلام،ص226.
4-اربعین ما حوزی،ص368.
5-بحار الانوار،ج43،ص237.
6-بحار الانوار،ج43،ص237.
7-بحار الانوار،ج43،ص237.
8-امالی شیخ طوسی،ج1،ص377.
9-معانی الاخبار،ص57.
10- فیض العلام، ص337. بحار الانوار،ج44،ص182.
11-الاصابه،ج1،ص333.
12- تذکره الخواص ابن جوزی ص 234
13-ترجمه امام حسین علیه السلام از تاریخ دمشق ابن عساکر،ص14و285.
14-مصباح المتهجد،ص758.
15-ارشاد،ج2،ص35. فیض العلام،ص338.
به روز شده: : ۱۳۹۴/۳/۱۸ ۱۹:۳۲
چاپ صفحه ارسال به دوستان
برچسب‌ها:  امام  ولادت  حسین  سوم شعبان 
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
2 - 1 = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه