• ورود
  • ثبت نام
  • العربية
  • English
  • youtube
  • twitter
  • facebook
  • عليٌّ اَوَّلُ النّاسِ اِيماناً : حضرت علي عليه‌السّلام اوّلين كسي است كه ايمان آورد.
نکته آخر از خطابه غدیر
26 صدا از romaysa
تاریخ ارسال : ۱۳۹۳/۵/۲۵
ارسال شده توسط : romaysa
7160 مرتبه دیده شده
امتیاز : 0.0 (0 رای)
نظر (0)
شماره صدا : 139
 حجم صدا: 11.12 مگابایت
 مدت زمان: 12:08
بسم الله الرحمن الرحیم

نکته یازدهم این است که اصل متن خطابه به صورت مفصل که امروز ما عرضه کردیم در کتب شیعه و جملات مختلف آن در مدارک سنی آمده. در کتب شیعه در روضة الواعظین ابن فتال نیشابوری در قرن پنجم، در احتجاج طبرسی قرن پنجم، الیقین سید بن طاووسی قرن هفتم، نزهة الکرام حسین راضی قرن هفتم، اقبال سید بن طاووس قرن هفتم، صراط مستقیم علی بن یونس بیاضی در قرن نهم، نهج الایمان علی بن حسین بن جبر در قرن هفتم در این کتاب ها روایات از طریق سلسله سند آمده که به حضرت امام باقر حذیفة بن یمان و زید بن ارقم منتهی می شود که خیلی هم نزدیک اند اینها به هم. و بقیه این مطالب را خواستند آقایان و بانوان در خطابه غدیر در آیینه اسناد ببینند.

در کتب اهل تسنن، اصل واقعه غدیر را در کتاب های اختصاصی و غیر اختصاصی آورده اند. کتاب های اختصاصی یعنی مخصوص غدیر نوشته شده حتی در سنی ها، غیر اختصاصی ها ضمن کتاب مطالب دیگری آوردند. برای دست یافتن به این فهرست ها به کتاب الغدیر جلد یک مراجعه می کنیم و برای یافتن راویان حدیث با حروف الفبایی به الغدیر جلد یک صفحه 14 تا 151 نگاه می کنیم و برای اطلاع از نام مولفان به همان جلد یک صفحه 152 تا 158 مراجعه می کنیم. اما در مورد متن حاضر سنی ها اگر چه این متن را نقل نکرده اند، اما مفردات و تکه های خطبه غدیر را در کتاب های خودشان آورده اند. کتابی را نوشتند یکی از طلاب فاضل به نام نورالامیر که در آن نورالامیر خطابه را 100 قسمت کرده و مدارک هر بخش را از کتب اهل تسنن آورده است.

نکته آخر و نکته دوازدهم این است که در متن خطابه غدیر پیغمبر اکرم با دو جمله استثنایی به ما که امروز زندگی می کنیم و تا قیام قیامت هشدار دادند و فرمودند: فیبلغ الحاضر الغائب و والد الولد الی یوم القیامه، پس بایسته است این سخن را حاضران به غائبان و فرزند داران به فرزندان تا برپایی رستاخیز برسانند و دیگر جمله ای است که در بخش دهم خطابه آمده و فرموده اند:
أَلاوَإِنَّ رَأْسَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ أَنْ تَنْتَهُوا إِلي قَوْلي وَتُبَلِّغُوهُ مَنْ لَمْ يَحْضُرْ وَ تَأْمُروُهُ بِقَبُولِهِ عَنِّي وَتَنْهَوْهُ عَنْ مُخالَفَتِهِ، فَإِنَّهُ أَمْرٌ مِنَ الله عَزَّوَجَلَّ وَمِنِّي. وَلا أَمْرَ بِمَعْروفٍ وَلا نَهْي عَنْ مُنْكَرٍ إِلاَّمَعَ إِمامٍ مَعْصومٍ.
و بدانید قله بلند امر به معروف این است که به گفته من درباره ی امامت برسید و سخن مرا به دیگران برسانید و غائبان را به پذیرش امر من توصیه کنید و آن ها را از ناسازگاری با سخنان من بازدارید، زیرا که سخن من فرمان خدا و فرمان من است، با این تاکید پیغمبر اکرم به تمام جهانیان تا قیام قیامت تاکید فرمودند و امر کردند که به خطابه غدیر بپردازند و تبلیغ بکنند. ما امروز به مستمعین در کتابمان هم نوشتیم.

به مستمعین محترم مخصوصا به نسل جوان هم به پسران و هم به دختران توصیه هایی داریم که خلاصه اش را من در اینجا عرض می کنم:
ما اعلام کردیم که هر کس خطبه غدیر و خطبه فدک را هم اخیرا گفتیم حفظ کند بهش کمک هزینه کربلا تقدیم می کنیم. به لطف خدا و به عنایات امیرالمومنین و با تاییدات حضرت ولیعصر ارواحنا فداه در این نه سال و پنج سال و سه روز که امروز من شمارش می کنم نه و سال و پنج ماه و سه روز است که کار درباره خطابه غدیر می کنیم، حدود هجده هزار نفر در مسابقات ما در چهل و سه شهر و دو کشور خارج از ایران و در بحرین و عراق شرکت کردند و الحمدالله حدود هفت هزار نفر جایزه کربلا گرفتند. تشویق می کنیم به حفظ متن و اهدای جوایز به حافظان به ویژه هزینه سفر کربلا که یکی از بلندترین نقطه های آرزوهای شیعه است و از برترین فضیلت های زیارات است.

دومین نکته این است که در محافل دینی، مقداری از خطبه غدیر را فرهنگ کنیم و خطبه فدک را که خوانده بشود.
سومین نکته این است که در مجالس عقد برای رساندن پیام رسول گرامی مقداری خوانده شود و در مهریه دخترانمان که ازدواج می کنند، بعد از قرآن کریم خطابه غدیر بیاید که تحقق فرمان پیغمبر بشود که فرمود: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی، کتاب خدا را ما در مهریه قرار می دهیم و چه خوب است خطبه غدیر را هم قرار بدهیم.

پیشنهاد دیگرمان این است که کتاب های مربوط به خطابه غدیر، چه خود خطابه غدیر و چه مربوط به خطابه غدیر که ما دو تا کتاب فعلا داریم، امام زمان در خطابه که اسمش کعبه و پیام آفتاب است و اعتقادات در خطابه غدیر را به جوانان در مجالس و محافل و کسانی که می خواهند کادو بدهند و عیدی به عنوان عیدی اهدا کنند.

نکته بعدی این است که جملات خطابه غدیر را روی تابلوهای نفیس مانند تذهیب و خطاطی، مانند سمبلاست روی کریستال های گران قیمت، مانند بافتن روی فرش های قیمتی و تابلو انجام بدهند.

یکی از نکته هایی که خیلی موثر است تدریس خطابه غدیر در مدارس و دانشگاهها و حوزه علمیه است که ما پیشنهاد می کنیم که هنوز این کار خیلی انجام نشده.

یکی از پیشنهادهای که می کنیم این است که الحمدالله تا مقداری انجام شده رساله های تز لیسانس و فوق لیسانس و دکترا را که مربوط به خطابه غدیر و امامت می شود قرار بدهند موضوع تحقیق در دانشگاه، یعنی تز بنویسند راجع به این.
اخیرا یک دختر خانمی در استان فارس فوق لیسانس خودش را تزش را درباره ادبیات خطبه غدیر قرار داده به عربی هم نوشته و به ما هم یک دانه اش را اهدا کرده.

عرض کنم خدمت شما که سخنرانان محترم در مطالب و در محتوای خطابه غدیر سخنرانی بفرمایند. خطابه غدیر را به زبان های مختلف ترجمه کنند که دوستان من زحمت کشیدند از مترجمین استفاده کردند تا حالا به نُه زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی، اردو، ترکی استامبولی و بقیه زبان ها الحمدالله ما ترجمه کردیم.

نکته دیگر این است که سایت هایی تشکیل بشود و در سایت ها خطبه غدیر را تبلیغ بکنند. نکته ای که خیلی موثر است در فرهنگ سازی این است که در مجالس عقد و عروسی و در مجالس سوگواری به عنوان هدایای این مجلس خطبه غدیر و خطبه فدک هدیه بشود.

از نویسندگان کتب کودکان و از هنرمندان و گرافیک کارها من خواهش می کنم و توصیه می کنم که یک مقداری از هنر خودشان را درباره خطبه غدیر و خطبه فدک به کار ببرند. یعنی کتاب های نقاشی کودکان بنویسند و در موضوع خطبه غدیر و خطبه فدک.

اگر بشود فیلم ها و انیمیشن هایی بسازند و کلیپ هایی از جملات خطابه غدیر خیلی خوب است که من اخیرا می بینم که بعضی ها یک مقداری این کار را کردند. در مناسبت ها و جملات کوتاهی از خطبه غدیر در رادیو و در تلوزیون و در سایت های اینترنتی بتوانند استفاده کنند که این ها خیلی مهم است.

توصیه می کنم به محققین در حوزه های علمیه قم و در دانشگاه ها که یکی از رفرنس های خودشان را برای تحقیقات مطالب عمیق دینی در مورد خطابه قرار بدهند و توصیه می کنم که مردم را برای نذر ختم خطابه غدیر در محافل و نذر مالی برای کمک کردن به جایزه های کربلا و هم در خطبه فدک و هم در خطبه غدیر ان شاالله تشویق کنند.

مردم به حاجات خودشان خیلی علاقه دارند و به نذر خیلی عادت دارند. اتفاقا من خودم در طول این نُه سال و پنج ماه و سه روز پیشنهاد نذر کرده ام، بسیاری از مردم برای رفع مشکلات خودشان نذر کردند و حاجت های خودشان را گرفتند.

ساختن سی دی و لوح فشرده و برنامه های مختلف سی دی و دی وی دی از خطابه غدیر و خطبه فدک بسیار موثر است. خواستن سرود و شعر که ما اقدام کردیم الآن ما در مورد خطابه و خطبه فدک اقدام کردیم که شاعران زبردست درباره خطبه غدیر و خطبه فدک شعر بنویسند و نیز متن خطبه ترجمه بشود و این هم خیلی جالب است، به کودکان خود بیاموزیم جملات کوتاهی از خطابه غدیر به عربی و فارسی و انگلیسی اش را هر چقدر که علاقه مند هستند حفظ کنند.

تابلوهای نقاشی، خط و نقاشی از متن و مضمون خطابه داشته باشیم. سرودها و تئاتر اگر بشود در موضوعات خطابه غدیر درست بشود خیلی مفید خواهد بود. ان شاالله.

به هر حال آقایان و بانوان برای اطلاعات بیشتر با کارهایی که دوستان جوان من از دختران و پسران انجام داده اند به سایت www.khatabehghadir.com ان شاالله مراجعه بفرمایند و اطلاعات بیشتری را داشته باشند. امیدوارم که در این ایام نیمه شعیان که چشمان شیعیان و مسلمانان به راه است تا مولای خودشان را ببینند و شبانه روز این دعا را زمزمه می کنیم: اللهم ارنی الطلعت الرشیده و القرة الحمیده، امیدواریم که چشمان گنهکار ما و بی فروغ ما و صورت های یتیمانه ما با دیدار امام زمان علیه السلام یک حالت زنده تری پیدا کند و امیدواریم که نیمه شعبان 1432، نیمه شعبان ظهور امام زمان باشد و اگر ما این سعادت را نداریم، حداقل لطف خاصی از جانب امام زمان علیه السلام به ما و به شیعیان و به همه مسلمانان جهان داشته باشند. ان شاالله.
دعای فرج
برچسب‌ها:  139> 

Input audio code in your website:

تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۵/۱۴
4479 بازدید
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۳/۳۱
4889 بازدید
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۴/۲
3915 بازدید
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم

برترین صدا ها