غدير خم
تنها 7 روز... به عيد الله الاكبر باقي است
۱۳۸۶/۹/۱۵ ۳:۵۰ - محمد
تنها 7 روز... به عيد الله الاكبر باقي است
دوشنبه يازدهم ذي‌الحجّة سال دهم هجري قمري، 22 اسفند سال دهم هجري شمسي، يازدهم مارس سال 632 ميلادي

روز يازدهم از ماه ذي‌الحجّه روز ستيز با شيطان است. پيامبر خدا صلي‌الله عليه و آله و يارانشان در پس اعمالي كه ديروز در مِنا انجام داده‌اند، ديشب را در اين وادي بيتوته كرده‌اند و اينك به رَمْيِ جَمَرات سه‌گانه، به نشانة نفرت از شيطان مشغول‌اند.
اميرمومنان مبارزه با شيطان را چه زيبا، به تمامي اهل ايمان مي‌آموزد و به راستي تنها اوست كه لياقت اِمارت بر مومنان را دارد!

از 70 كشته قريش در بدر، او به تنهايي نيمي از بزرگان شرك را به خاك هلاكت مي‌نشاند. در اُحد، يازده پرچم‌دارِ سپاه شيطان را به زانو در ‌مي‌آورد. خندق يادآور ضربتي است كه از عبادت إنس و جن تا روز قيامت برتر است. خيبر حكايت از مبارزة يك تنة آن شه سوار اسلام در برابر شياطين يهود دارد؛ آن گاه كه ضربت او كلاه خود و دستار سرِ پهلوانِ يهود “مَرْحَب” را تا به دندان دو نيم مي‌كند و صداي آن ضربت تا دور دست شنيده مي‌شود و نويد پيروزي را با خود به پيش گاه پيامبر صلي‌الله عليه و آله مي‌رساند.

آنك... اميرالمومنين عليه السلام است كه به جنگ مي‌رود و پيامبر خدا صلي‌الله عليه و آله چنين خطابش مي‌كند:

«يا علي، به پيش رو كه جبریيل از راست تو، ميكایيل از جانبِ چپ تو، عزرایيل در جلويت و اسرافيل در پشت سرت قتال مي‌كنند و نصرت الهي بالاي سرِ توست و دعاي من از پي، تو را همراهي مي‌كند.»1


--------------------------------------------------------------------------------

1. مدارك علماي شيعه: بحارالانوار/21/ص18 و برخي مدارك از اهل سنّت: مسند احمد/1/ص199، كنزالعمّال، ذخائر العقبي، مستدرك الصحيحين